Historia


Historia Klubu


LZS "Rodło" Górniki


W 1910 roku nauczyciel Klüger wybudował w Górnikach pierwsze boisko sportowe o wymiarach 80x80 m. W latach 20-tych pod kierownictwem lektora powstała szkolna grupa palanta dla chłopców oraz trommelballa (rodzaj badmintona) dla dziewcząt. W 1934 roku grupa chłopców sięgnęła po tytuł mistrza Górnego Śląska w swej kategorii. 3.III.1920roku założono gniazdo "Sokół", którego prezesem został dowódca górnickich powstańców Śląskich - Jan Janas. "Sokół" oprócz działalności sportowej skupiał miejscowych powstańców, których szkoła w zakresie militarnym. Po zakończeniu powstań Śląskich gniazdo przestało istnieć. W okresie międzywojennym i II wojny Światowej, w Górnikach istniało Towarzystwo Sportowe - "Sportrerein", ponadto działał klub piłkarski "Sportklub 1926".


Wraz z końcem wojny przestał istnieć klub piłkarski "S.C. 1926", a na jego miejsce powołano klub, który otrzymał ideową nazwę " Rodło", to ów symbol dawnego Związku Polaków w Niemczech. Trudno ustalić dokładną datę powstania klubu, lecz wydaje się, że to było w 1946 roku. Drużyna piłkarska była zdecydowanie najistotniejszym elementem "Rodła" i brała udział w rozgrywkach prowadzonych przez Śląski Związek Piłki Nożnej - Podokręg Opolski z siedzibą w Zabrzu, a później przez Polski Związek Piłki Nożnej Okręg Katowicki. Piłkarze występowali w klasie "C", by w 1950 roku awansowała do klasy "B".


Mecze rozgrywano w istniejącym do dnia dzisiejszego boisku a wybudowanym w latach 30-tych. W klubie oprócz piłki nożnej działały sekcje: siatkówki, boksu, ping-ponga, gimnastyki oraz lekkoatletyki. Do końca 1948 roku klub funkcjonował jako Górniczy Związek, Klub Sportowy "Rodło", a następnie jako Ludowy Klub Sportowy "Rodło" Górniki.


Udokumentowane, a wybrane w listopadzie 1947 roku władze klubu działały w składzie:


Przewodniczący - Konstanty Bibiella


Z-ca Przewodniczącego - Józef Ullmann


Sekretarz - Krystyna Papiorkówna


Z-ca Sekretarza - Joachim Willert


Skarbnik - Augustyn Białas


Z-ca Skarbnika - Alfons Heidenreich


Gospodarz - Brunon Dziąćko


Kierownik Sportu - Eryk Białas


Kierownik Sportu Kobiet - Gertruda Zawisło


Oraz jako członkowie zarządu:


· Wójt Gminy - Augustyn Poloczek


· Powiatowa Rada Narodowa - Antoni Duda


· Sołtys - Ignacy Papiorek


· Kapitan drużyny - Bernard Słodczyk


· Kapitan drużyny - Willibard Sapia


W następnych latach długoletnim prezesem był Ruthard Słodczyk, to on doprowadził do reaktywowania działalności Rodła w 1960roku, po trzech latach faktycznie nieistnienia drużyny. Prezesem klubu do końca lat 80-tych był Ruthard Słodczyk, a następnie jego brat Bernard Słodczyk. Od 1957 roku drużyna "Rodła" występuje w rozgrywkach prowadzących przez Podokręg Bytomia. Po kilku latach gry w niższych klasach rozgrywkowych, drużyna w sezonie 1969/70 uzyskuje awans do klasy "A", lecz tylko na jeden sezon. Ponowny awans do klasy "A" następuje w sezonie 1979/80 lecz tylko na trzy sezony. Piłkarze byli bardzo ambitni, dlatego w sezonie 1990/91 ponownie awansowali do klasy "A". Kolejno do tej klasy rozgrywkowej awansowaliśmy w sezonach: 2005/2006,2013/14. Najdłuższy pobyt w klasie „A” trwał 6 sezonów.

W 2013 roku powstał nowy zarząd, który przyjął nazwę „PTS RODŁO GÓRNIKI”, który swoją funkcję pełni do dziś.


Jakże znaną osobistością w Górnikach jest Henryk Hajda, który nierozerwalnie od 1957 roku związany jest z drużyną "Rodła". Jako czternastolatek rozpoczął grę w drużynie jako junior, a do 1986 roku grał nie przerwanie w seniorach. W latach następnych pełnił funkcje trenera, a kiedy była potrzeba zawsze zastępował prezesa i był faktycznie administratorem klubu - „Człowiek orkiestra”. Henryk Hajda był również doskonale znany w bytomskim środowisku piłkarskim, które po Jego odejściu poniosło niepowetowaną stratę. Henryk Hajda przeżył 67 lat z czego aż ponad 40 w ścisłym związku ze swoim ukochanym klubem. W 2012 r. została założona sekcja trampkarzy, która w sezonie 2016/17 wystąpiła jako drużyna juniorów zajmując najwyższe jak dotąd 9 miejsce w rozgrywkach Bytomskiej Ligi Juniorów Starszych.


Wychowankami klubu byli:


Józef Wandzik


Martin Max


Prezesi klubu:


1960 - 1982 - Ruthard Słodczyk


1986 - 1990 - Helmut Kocek


1995 - 2012 Piotr Zboroń


2013 - - Jacek GrzesiekAktualny zarząd:


prezes – Jacek Grzesiek


vice prezes – Marcin Kaspruś


Skarbnik – Jolanta Sierko


Trener – Artur Grzesik


Członkowie samorządu drużyny:


- Adam Osmańczyk


- Mariusz Fiszer


- Tomasz Osadców


- Marcin Osmańczyk (kapitan)


- Tomasz Wiglusz (v-ice kapitan)

Składki

Moja Płatność

LikeBox

Tabela

Terminarz

PTS Rodło Górniki

Kolejka: 20

LKS Iskra Połomia  3 : LKS Unia Świerklaniec
LKS Przyszłość Chechło Nowe  5 : KS Nitron Krupski Młyn
TS Gwarek II Tarnowskie Góry  3 : KS Orzeł Bobrowniki
KS Orkan Dąbrówka Wielka  1 : LKS PIAST OŻAROWICE
TS Iskra Lasowice  4 : LKS Orzeł Nakło Śl.
UKS Sokół Zbrosławice  3 : LKS Tempo Stolarzowice
Więcej na Łączy Nas Piłka

Kalendarium

2024-06-25
wtorek

Tomasz Zemczak
2024-07-07
niedziela

Piotr Skrzypiec

Statystyki

Statystyki są odświeżane co godzinę.

Liczba odwiedzin dzisiaj: 0

Liczba odwiedzin łącznie: 48146

Statystyki Szczegółowe

TRENINGI

Treningi:
Wtorek i Czwartek 18:00
Ul. Sportowa 8, 41-936 Bytom

Spotkania